Układ elektryczny samochodu pełni wiele różnego rodzaju funkcji, które nie ograniczają się tylko do rozruchu silnika czy działania pozostałego wyposażenia elektrycznego. Współczesne samochody to w pełni zelektryfikowane maszyny, gdzie rządzą tak naprawdę nowoczesne układy sterowania i czujniki, które do swojego funkcjonowania potrzebują zasilenia w postaci prądu. Sonda lambda, czujnik MAP czy czujnik położenia wału – to tylko nieliczne przykłady. Jaka jest w tym wszystkim rola alternatora?
Rola alternatora samochodowego
O tym, że do sprawnie działającego samochodu niezbędny jest akumulator, wie raczej każdy kierowca. Nie wszyscy jednak mogą wiedzieć o tym, że na tym kwestia zasilania auta w energię elektryczną wcale się nie kończy. Akumulatory niestety mają ograniczoną pojemność, a tym samym wydajność i na dłuższą metę nie można byłoby ich używać, gdyby właśnie nie alternator. Czym on zatem jest? Alternator to nic innego jak prądnica prądu przemiennego, która w czasie pracy silnika zamienia energię mechaniczną w elektryczną. Energia ta wykorzystywana jest do ładowania akumulatora, ale nie tylko! Pozostałe elektroniczne podzespoły również w czasie jazdy są zasilane przez prąd pochodzący z alternatora.
Zaletą współczesnych alternatorów samochodowych są ich niewielkie gabaryty i zdolność do produkcji prądu już przy niewielkich prędkościach obrotowych wirnika. Przy czym alternator samochodowy wyposażony jest również w regulator napięcia oraz prostownik na diodach krzemowych, co de facto pozwala mu na ładowanie akumulatora samochodowego, który do ładowania wymaga prądu stałego. Jak widać, urządzenie to jest niezwykle ważne i jego ewentualne usterki oraz awarie, w bliższej lub dalszej perspektywie, spowodują całkowite unieruchomienie samochodu.
Oznaki awarii alternatora
Tym, co najszybciej zaalarmuje nas o tym, że nasz samochód ma problem z ładowaniem, jest świecąca się kontrolka akumulatora. Wbrew pozorom, jeśli zapala się ona w czasie jazdy samochodem, nie świadczy to o problemach z akumulatorem. Jest ona oznaką awarii jego ładowania. Innym objawem złej pracy alternatora może być rozładowanie się akumulatora lub odwrotnie, jego przeładowanie. Niezależnie od tego, z czym mamy do czynienia, należy rozwiązać problem, ponieważ niesprawny alternator może doprowadzić do awarii innych ważnych podzespołów – nie tylko samego akumulatora.
Alternator – naprawa czy wymiana?
Awaria alternatora może mieć różne podłoże. Czasami za jego niesprawne działanie odpowiada np. uszkodzony regulator napięcia. W takiej sytuacji wystarczy wymienić tę część na nową i po kłopocie. Bywa jednak, że usterka jest poważna i wynika po prostu z wyeksploatowania alternatora. Część ta podlega bowiem zużyciu i wcześniej czy później trzeba się przygotować na wymianę lub ewentualnie regenerację.
Alternatory nie należą do najtańszych podzespołów (zob. ceny alternatorów na iParts.pl), ich cena waha się od kilkuset złotych do kwot powyżej tysiąca złotych. W tym przypadku jednak warto postawić na markowe produkty, ponieważ funkcja alternatora, zwłaszcza w przypadku nowoczesnych samochodów naszpikowanych elektroniką, jest niezwykle ważna.
Comments are closed.