Kinezyterapia jest jedną z gałęzi fizjoterapii. Nazywana również „leczeniem ruchem” ma niebagatelne znaczenie w usprawnianiu funkcjonowania osób po wypadkach czy dotkniętych wieloma typami schorzeń. Dowiedz się więcej o kinezyterapii i sprawdź, jak może być wykorzystywana w procesie rehabilitacji. O opinię poprosiliśmy specjalistów kliniki Ortodentika w Łukowie.

Czym jest kinezyterapia?

Kinezyterapia, nazywana często leczeniem ruchem, jest jedną z trzech podstawowych metod fizjoterapii. Może być stosowana zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo w przypadku wielu przypadłości i urazów. Samo pojęcie pochodzi od starogreckiego słowa kinesis, czyli ruch. Kinezyterapia obejmuje różne typy ćwiczeń, w tym te bierne, kiedy ciało pacjenta w ruch wprawia terapeuta, czynne (wolne lub z oporem), czyli takie, kiedy to pacjent samodzielnie wykonuje ruch, a także połączenie obu tych typów, a więc ćwiczenia czynno-bierne – opisuje specjalista kliniki Ortodentika w Łukowie. Często stosowane są również tzw. ćwiczenia izometryczne, polegające na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu konkretnych partii mięśni. Ich ogromną zaletą jest możliwość ich wykonywania również przez osoby o niskiej sprawności fizycznej. Do kinezyterapii zalicza się również techniki mające na celu pionizację pacjenta oraz przywracania umiejętności chodzenia.

Kiedy stosuje się kinezyterapię?

Kinezyterapia jest uniwersalną metodą usprawniania mobilności pacjenta. Jej zastosowanie jest możliwe między innymi w przypadku przebytych urazów, takich jak skręcenia, zwichnięcia i zagojone złamania, a także przeciążenia mięśni bądź ścięgien. Techniki te są również niezwykle pomocne w różnego typu zespołach bólowych. Kinezyterapię zaleca się także przy niektórych chorobach powodujących zmniejszenie siły mięśniowej i mobilności pacjenta. Do schorzeń, w przypadku których zalecana jest kinezyterapia, wymienia się przede wszystkim:

  • dyskopatię,
  • choroby reumatyczne.
  • schorzenia przebiegające z osłabieniem siły mięśni,
  • rwa kulszowa,
  • rwa ramienna,
  • choroby zwyrodnieniowe stawów.

 

Kinezyterapię stosuje się również po udarach czy nawet zawale serca. Podsumowując, kinezyterapia może być zastosowana u każdego pacjenta, który chce poprawić swoją sprawność fizyczną – wyjaśnia nam ekspert kliniki Ortodentika.

Jakie korzyści przynosi kinezyterapia?

Podstawową korzyścią zastosowania kinezyterapii jest zwiększenie sprawności fizycznej, w tym mobilności kręgosłupa i kończyn, a także poprawa siły oraz wytrzymałości mięśni. Jej odpowiednie wykorzystanie pozwala również zwiększyć siłę oraz wytrzymałość mięśni, wspomóc działanie układu nerwowego, a także poprawić wydolność narządową. Koryguje ona też wady postawy oraz różnego rodzaju patologie w zakresie ruchu. Powinna ona skutkować możliwie jak największym zmniejszeniem bolesności ruchów, poprawą wydolności organizmu, a także, jeśli to konieczne. kontrolowanym zmniejszeniem masy ciała.

Jakie sprzęty wykorzystuje się w kinezyterapii?

W kinezyterapii bardzo często wykorzystuje się różnego typu sprzęty, które pozwalają jeszcze lepiej i efektywniej przeprowadzić fizjoterapię. Jednym z popularnych urządzeń jest bieżnia rehabilitacyjna. Dzięki bardzo niskim prędkościom startowym można jej używać nawet w poważniejszych przypadkach, w których skorzystanie ze zwykłej bieżni nie byłoby możliwe. Wiele ćwiczeń można przeprowadzać również z niezwykle popularnymi również wśród bywalców siłowni i klubów fitness taśm TRX. Do wzrostu napięcia mięśniowego można wykorzystać także platformę wibracyjną. Przy urazach kończyn stosuje się z kolei szyny rehabilitacyjne, które pozwalają na zwiększenie mobilności stawu.

Z czym łączyć kinezyterapię?

Kinezyterapię z powodzeniem można stosować wraz z innymi metodami rehabilitacji, a więc terapią manualną (masażami), fizykoterapią, czyli działaniami polegającymi na oddziaływaniu na organizm pacjenta za pomocą zjawisk fizycznych (np. fala uderzeniowa, zimno,, laser czy pole magnetyczne), a także kinesiotapingu, czyli działaniach polegających na naklejaniu specjalnych plastrów mających na celu pogłębienie przestrzeni między skórą a mięśniami.

Author

Comments are closed.

Sitemap