Polskie prawo wymaga, aby każdy posiadacz pojazdu mechanicznego – zarówno samochodu osobowego, jak i motocykla, ciągnika czy innych pojazdów – posiadał aktualne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Czym jest takie ubezpieczenie? Gdzie możemy je kupić? Od czego wynika wysokość opłaty OC? CO grozi nam, kiedy nie mamy ważnego ubezpieczenia?

Czym jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest rodzajem usługi, która pozwala na pokrycie kosztów szkód wyrządzonych przez nas na drodze. Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy samochodów – wykupujemy je w wybranym przez nas towarzystwie ubezpieczeniowym, a sama polisa jest ważna rok. Po tym czasie konieczne jest odnowienie polisy. Polisa OC jest sprawdzana podczas każdej kontroli drogowej – jej brak może skutkować nie tylko mandatem, ale również koniecznością zapłacenia za wyrządzone przez nas szkody na drodze z własnej kieszeni. Polisa OC nie ma stałej ceny – ubezpieczyciel uwzględnia liczne zmienne, takie jak wiek nasz i samochodu, markę pojazdu oraz jego silnik i przebieg. Na kwotę polisy wpływają również posiadane przez nas zniżki. Polisa wydawana jest na rok, konieczne jest zachowanie ciągłości ubezpieczenia, a więc wykupienie kolejnego OC przed końcem obecnego. 

Inne ubezpieczenia samochodowe

Poza ubezpieczeniem OC możemy również wybrać inne ubezpieczenie samochodu, takie jak autocasco. Popularne AC jest dobrowolnym rodzajem ubezpieczenia, które pozwala na pokrycie strat w razie uszkodzenia samochodu, jego kradzieży czy zniszczenia. Autocasco daje możliwość dopasowania warunków polisy do naszych potrzeb – istotne jest jednak to, aby wybierając taką polisę kierować się przede wszystkim zakresem otrzymywanej ochrony ubezpieczeniowej. 

Author

Comments are closed.

Sitemap