Przeszczep włosów jest chirurgiczną metodą umożliwiającą transfer mieszków włosowych z jednego obszaru do drugiego. Mowa tutaj o miejscach, w których z jakiegoś konkretnego powodu włosy wypadają, przerzedzają się, a pacjent boryka się z łysieniem. Nie każdy godzi się z tym stanem, dlatego też rozważa wykonanie transplantacji. Jedną z metod jest metoda FUE, czyli Follicular Unit Extraction. Polega ona na wyjmowaniu pojedynczych mieszków włosowych i ich przeszczepie, zamiast wykonywania dużych nacięć na skórze. Co jeszcze warto wiedzieć o tej metodzie? Jakie korzyści są z nią związane? Czy jedna procedura jest wystarczająca?

Kilka słów o przeszczepie włosów metodą ekstrakcji

Przeszczep włosów jest zabiegiem medycyny estetycznej wykonywanym metodą ekstrakcji. Musi być koniecznie poprzedzony konsultacją z lekarzem. Taka rozmowa umożliwia stwierdzenie, czy pacjent może przystąpić do zabiegu. Nie zawsze jego stan zdrowia lub przyczyna łysienia kwalifikuje go do omawianej procedury.

 

Sam przeszczep odbywa się w warunkach ambulatoryjnych. Pacjent spędza w pozycji leżącej od pięciu do dziewięciu godzin. W tym czasie otrzymuje miejscowe znieczulenie. Gdy zaczyna działać, lekarz wybiera mieszki włosowe z obszaru dawczego i dokonuje ich ekstrakcji. Następnie układa je w miejscu, w którym panują optymalne warunki i zapobiegają obumieraniu mieszków.

 

Każdy graft składający się z dwóch do czterech mieszków włosowych jest kolejno wszczepiany w obszar skóry, na którym występują problemy z owłosieniem. Specjalne mikrochirurgiczne narzędzia ułatwiają wykonanie precyzyjnego, niewielkiego nacięcia, w które wsuwany jest graft. Drobne rany szybko się goją, a strupek odpada po kilku dniach.

 

Po tym zabiegu ważne jest postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarskimi na czas rekonwalescencji. W ten sposób zmniejsza się ryzyko wystąpienia infekcji, jak i przyspiesza się gojenie.

Korzyści wynikające z przeszczepu włosów

Jednym z pierwszych aspektów jest naturalność efektu końcowego. Grafty są wszczepiane w taki sposób, aby układ i rozmieszczenie włosów jak najbardziej przypominało to naturalnie występujące na głowie człowieka. Dzięki temu w momencie, gdy włosy odrosną, tworzą spójną całość z pozostałym owłosieniem i dobrze się prezentują.

 

Z kolei możliwość wykonywania niewielkich otworów w skórze, zamiast dużych nacięć, przyspiesza rekonwalescencję, zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji, a także przyczynia się do tego, że blizny są mniej widoczne. Gdy włosy odrosną, jakiekolwiek znamiona przestają być praktycznie zauważalne.

 

Co więcej, pacjenci decydujący się na przeszczep stają się bardziej pewni siebie, czują się lepiej we własnym ciele i z nową fryzurą. Znacznie chętniej uczestniczą w życiu towarzyskim i społecznym.

Jeden przeszczep — czy wystarcza na całe życie?

W wielu przypadkach jest tak, iż starannie przemyślany i wykonany przeszczep przez doświadczonego lekarza jest opcją wystarczającą na całe życie. Wynika to z tego, iż włosy przeszczepione nie wypadają.

 

Trzeba jednak mieć na uwadze, aby cały zabieg został odpowiedni przygotowany, a u pacjenta lekarz był w stanie wykonać prognozę dalszego postępującego łysienia. Jeśli wypełnieniu podlega wyłącznie obszar, na którym już nie ma włosów, za jakiś czas może się okazać, że włosy naturalne wypadają z miejsc nieuwzględnianych w trakcie przeszczepu.

 

Dlatego to tak istotne, aby stworzyć optymalny plan działania. Może bowiem okazać się, że za kilka lub kilkanaście lat potrzebny będzie kolejny przeszczep na innych obszarach skóry. Zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i kwestie zdrowotne mogą tutaj odgrywać znaczącą rolę.

 

Więcej zabiegów zależeć będzie także od obszaru dawczego, jak i rozległości obszaru, na którym występuje łysienie bądź przerzedzenie włosów. Wtedy lekarz może zarekomendować podział procedury na dwa zabiegi, co wynika też z możliwości czasowych.

 

Jeśli zauważasz u siebie postępujące łysienie na głowie, w okolicy brody, wąsów, rzęs, czy brwi, możesz rozważyć przeszczep włosów. O całej procedurze porozmawiasz na konsultacji w Klinice Novoderm w Łodzi.

Author

Comments are closed.

Sitemap