Pokój, harmonia, równowaga i trochę szczęścia. O to właśnie chodzi w roślinach domowych Zen. Należą do nich bonsai, żeń-szeń, fikus i dracena.

Tradycja sięgająca ponad 1000 lat

Na pomysł uprawy mini drzew jako pierwsi wpadli Chińczycy. Jednak nie ograniczali się tylko do drzew. Tworzyli całe kompozycje – krajobrazy z kamieniami, które przedstawiały góry i klify. Obecnie ta forma sztuki nazywa się Penjing, ale przed XVI wiekiem używano wyłącznie terminu Pun-tsai.

Japońscy mnisi Buddyjscy sprowadzili Pun-tsai do Japonii, podporządkowali je zasadom buddyzmu zen i nazwali bonsai (z angielskiego: drzewo w skorupie), która jest znana na całym świecie. Początkowo to hobby było zarezerwowane dla klasy arystokratycznej.

W okresie Edo w Japonii (1603 – 1868) wybuchła gorączka kolekcjonowania niezwykłych, rzadkich mutacji drzew. Japończycy doskonalili sztukę bonsai. Pierwsze zostało przewiezione do Paryża na Wystawę Światową w 1867 roku. Jednak dopiero po drugiej wojnie światowej udało mu się podbić Europę i świat.

Co sprawia, że ​​drzewo jest bonsai?

Bonsai nie jest sam w sobie gatunkiem drzewa. Aby osiągnęło swoją artystyczną formę, młode sadzonki są kształtowane za pomocą nacięć i drutu.

Artysta za pomocą bonsai opowiada prawdziwe historie drzew z natury, na przykład smagany wiatrem kształt fukinagashi przedstawia trwającą całe życie walkę o przetrwanie z burzami i wiatrami. Martwe drewno sharimiki symbolizuje zniszczenia, jakie niesie silne promieniowanie słoneczne, toksyczne wdychanie zanieczyszczeń albo po prostu starość.

Na bonsai nadają się wszystkie zdrewniałe gatunki drzew drobnolistnych. Niektóre powinny znajdować się wyłącznie w pomieszczeniach, a inne tylko na zewnątrz.

Drzewo przynoszące szczęście

Bonsai podarowane w prezencie przynoszą szczęście. Jednak ich symbolika różni się w zależności od rodzaju drzewa.

Filozofia Bonsai

Bonsai to sztuka, cierpliwość i dyscyplina. Filozofia jest zakorzeniona w buddyzmie zen. Na pierwszy plan wysuwają się estetyczne koncepcje Wabi-Sabi (estetyka niedoskonałości) i Mono no Aware (współczucie dla rzeczy i ich przemijania).

Czynniki kształtujące bonsai

Przede wszystkim asymetria. Buddyści odrzucają perfekcjonizm. Rzeczy powinny być nieregularne, dlatego korona drzewka bonsai tworzy nierówny trójkąt.

Dla Japończyków mniej znaczy więcej, więc bonsai zawierają tylko to, co jest konieczne.

Sztuka zen reprezentuje wiek i rezygnuje z uroku i młodzieńczego bogactwa. O tej wielkości świadczą rachityczne i drobne gałęzie drzew.

Drzewko nie może wyglądać sztucznie. Żaden wpływ człowieka na wygląd rośliny nie powinien być widoczny.

Więcej informacji znajdziesz na stronie bonsai.

Author

Comments are closed.

Sitemap