Przewóz ciężkich maszyn rolniczych i budowlanych jest jednym z bardziej wymagających w całej branży transportowej. Spedytorzy poświęcają dużo czasu, aby odpowiednio zaplanować załadunek, cały przejazd oraz rozładunek cennych urządzeń. Dla osób, które nie zajmują się tym zawodowo, zorganizowanie przewozu koparek, kombajnów czy ciągników może stanowić nie lada wyzwanie. Dlatego warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę, aby transport specjalistycznych sprzętów przebiegł bezproblemowo.

Przewóz ciężkich maszyn – jak wybrać firmę transportową?

Organizując transport maszyn i planując ich załadunek, trzeba pamiętać o dopuszczalnych parametrach zestawu. Wymagania prawne będą różnić się w zależności od kraju, w którym wykonywane jest zlecenie. Przekroczenie ściśle określonych wymiarów będzie skutkować koniecznością uzyskania odpowiedniego zezwolenia.

  • Ciągnik + naczepa: 16,5 m x 2,55 m x 4 m – 40 t.
  • Samochód ciężarowy: 18,75 m x 2,55 m x 4 m – 40 t.

W przypadku przewozu maszyn, które przekraczają podane limity, lepiej wybrać przewoźnika, posiadającego doświadczenie, właściwe ubezpieczenie oraz odpowiedniej kategorii licencję. W niektórych przypadkach konieczne będzie także zaangażowanie pilota. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju maszyny, jej stanu technicznego, ciężaru oraz wymiarów.

Jak wygląda organizacja transportu maszyn?

Przewożenie kombajnów, koparek gąsienicowych czy ładowarek nie jest łatwym zadaniem. Zespoły profesjonalistów są jednak w stanie zaplanować i przeprowadzić tego typu zlecenie sprawnie i bez problemów. Pierwszym krokiem jest oczywiście zaplanowanie całej trasy z uwzględnieniem wszystkich elementów infrastruktury, czyli np. mostów i tuneli. Ładunek ponadgabarytowy nie zawsze będzie mógł przejechać wszystkimi odcinkami dróg. Z tego powodu w niektórych przypadkach konieczne będzie zorganizowanie objazdu.

Transport ponadnormatywny – jakie dokumenty są potrzebne?

Kiedy trasa jest już wyznaczona, a pojazd odpowiednio przygotowany, wówczas należy uzyskać stosowne zezwolenia transportowe, bez których nie można poruszać się po drogach wielkimi gabarytami. Ich organizacją może zająć się firma przewozowa, ale w wielu przypadkach angażowani są pośrednicy, którzy specjalizują się w tego typu formalnościach. Niezależnie od tego, jaki rodzaj maszyny stanowi ładunek, uzyskanie zgody jest niezbędne.

Istotną kwestią jest również ubezpieczenie sprzętu, który ma być transportowany. Klient zazwyczaj nie musi się niczym martwić, gdyż profesjonalne firmy przewozowe dopełniają wszystkich formalności. Zleceniodawca musi jedynie zaczekać, aż ładunek zostanie dostarczony do celu.

Przewóz maszyn rolniczych i budowlanych – jak wybrać naczepę?

Przy organizacji transportu ponadnormatywnego bardzo ważny jest dobór odpowiedniego pojazdu i naczepy. W przypadku specjalistycznego sprzętu dopasowanie właściwego zestawu wymaga przeanalizowania trasy oraz specyfiki maszyny. Kluczowe mogą okazać się też ograniczenia związane z przepisami prawa w danym kraju. Jeśli ładunek przekracza dopuszczalne wymiary, to najczęściej stosuje się niskopodwoziowe naczepy ze sterowanymi kołami. Warto również sprawdzić warunki w miejscach załadunku i rozładunku.

Author

Comments are closed.

Sitemap